Znaczenie płytek PCB dla współczesnej elektroniki

Obwody drukowane to małe elementy, lecz o ogromnym znaczeniu. Są niezbędne w większości urządzeń elektronicznych, których używamy codziennie. Czym dokładnie są płytki PCB, jak się je wykonuje i gdzie znajdują swoje zastosowanie? Piszemy.
Czym jest płytka PCB?
Płytki PCB (ang. Printed Circuit Board), zwane też obwodami drukowanymi, stanowią najważniejszy element urządzeń elektronicznych i służą do montażu istotnych podzespołów występujących w tych urządzeniach. Wykonuje się je z materiałów izolacyjnych (płytek pokrytych warstwą miedzi), na których następnie nanosi się połączenia elektryczne (ścieżki) oraz punkty lutownicze (pady). Uzyskanie właściwego wzoru ścieżek możliwe jest za pomocą obróbki chemicznej. W zależności od przeznaczenia, obwody drukowane mogą być wyposażone w mikroprocesory, diody, tranzystory i wiele innych. Obecnie produkuje się je w wariantach: jednostronnym, dwustronnym i wielowarstwowym. Aby uzyskać gwarancję wysokiej jakości i niezawodności płytek PCB, należy zlecać ich wykonanie wyłącznie doświadczonym specjalistom na rynku. Usługi tego typu od wielu lat świadczy firma VIACOM.
Zastosowanie
Chociaż na co dzień nie zdajemy sobie z tego sprawy, bez obwodów drukowanych trudno byłoby dziś wyobrazić sobie korzystanie ze sprzętów AGD czy RTV oraz komputerów, telewizorów i smartfonów. Płytki PCB to podstawa dzisiejszej elektroniki, ale to nie jedyna dziedzina, w której znajdują one swoje zastosowanie. Te niepozorne elementy używane są także w motoryzacji, energetyce, telekomunikacji, lotnictwie czy wojskowości. Ponadto, przydają się również w nowoczesnej aparaturze medycznej i laboratoryjnej i maszynach produkcyjnych. Nietrudno przewidzieć, że wraz z rozwojem technologicznym obwody drukowane będą nam potrzebne coraz bardziej. Również sam proces ich produkcji ulega ciągłym modyfikacjom, dzięki czemu stają się one bardziej efektywne i trwałe.
Proces powstawania obwodów drukowanych
Wytwarzanie płytek PCB to dość skomplikowany proces wymagający dużej precyzji, zastosowania innowacyjnych urządzeń i odpowiedniej techniki, a także posiadania odpowiedniej wiedzy technicznej. Pierwszym etapem jest zebranie danych i wykonanie projektu. Następnie można przejść do przygotowania arkuszy laminatów wraz z odpowiednim zabezpieczeniem (np. czyszczenie, szlifowanie). Później wykonuje się precyzyjne otwory, obróbkę powierzchni i metalizację otworów. W dalszej kolejności należy nanieść warstwę światłoczułą (zwykle w postaci folii), osuszyć i wygrzać arkusze. Wreszcie czas na nałożenie powłoki z cyny, wykonanie padów i ścieżek oraz usunięcie miedzi i cyny. Pozytywne przejście kontroli jakości to zielone światło dla nałożenia soldermaski i warstwy opisowej. Ostatni etap stanowi podział na mniejsze części i ewentualnie – frezowanie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Hurtownia Popularna S.K.A.
Artykuły gospodarstwa domowego - detal woj. mazowieckie02-485 Warszawa, Kleszczowa 16
-
Popularna Popławscy, Poprawa S.K.A.
Artykuły gospodarstwa domowego woj. mazowieckie02-485 Warszawa, Kleszczowa 16
-
Elstat Elżbieta Statucka
Elektronika - części, podzespoły woj. wielkopolskie61-105 Poznań, Chwaliszewo 17a
-
Westerberg Komponenty sp. z o.o.
Elektronika - sprzęt, urządzenia woj. śląskie43-603 Jaworzno, Elektryków 4A