Najczęstsze usterki zmywarki – jak sobie z nimi poradzić?
Ręczne zmywanie naczyń nie należy do najprzyjemniejszych obowiązków. Nic więc dziwnego, że w coraz większej liczbie gospodarstw domowych można znaleźć zmywarkę, która wykona nużące zadanie za swoich właścicieli. Niestety, w wyniku nieprawidłowej eksploatacji lub stopniowego zużywania się podzespołów może dojść do awarii urządzenia. W niniejszym tekście podpowiadamy, jak możesz poradzić sobie z najczęściej spotykanymi usterkami zmywarek.
Zacznij od dokładnych oględzin
Zanim zdecydujesz się na wezwanie fachowca lub odwiezienie zmywarki do pobliskiego serwisu, to najpierw dokonaj prostych oględzin – czasem okazuje się, że źródłem problemu nie jest sam sprzęt, tylko niedopatrzenia ze strony jego użytkowników. Zacznij od podstaw: upewnij się, czy urządzenie jest podłączone do prądu, zawór doprowadzający wodę został odkręcony, a drzwiczki prawidłowo zamknięte. Wszystko wygląda w porządku, a zmywarka dalej odmawia posłuszeństwa? Istnieje prawdopodobieństwo, że winowajcą jest przepalony bezpiecznik albo spięcie w instalacji elektrycznej. Jeżeli nie czujesz się na siłach, to weryfikację wspomnianych elementów warto powierzyć fachowcowi.
Zmywarka nie odprowadza wody
Program mycia się skończył, otwierasz drzwiczki, a Twoim oczom ukazuje się cała masa brudnej wody, która nie została odprowadzona? To często spotykany problem, który może mieć kilka źródeł. Najczęściej za taką przykrą niespodziankę odpowiada zapchany filtr, na którym stopniowo gromadzą się resztki jedzenia z Twoich naczyń. Jedynym sposobem na pozbycie się usterki jest demontaż elementu (znajduje się on w dolnej części komory zmywarki) oraz jego dokładne wymycie z wszystkich zanieczyszczeń – do tego celu w zupełności wystarczy Ci bieżąca woda.
W niektórych przypadkach brud może zbierać się również w wężu odpływowym. Wszelkie niepożądane obiekty w przewodzie utrudniają odpływ wody ze zmywarki, dlatego musisz się ich pozbyć. Jak to zrobić? Najpierw odkręć wąż, następnie dokładnie go przeczyść (zalecamy zastosowanie spirali hydraulicznej), a na końcu zamontuj na swoje miejsce. Pamiętaj, że źródłem problemu nie muszą być wcale osadzające się resztki – wąż może być po prostu poskręcany lub ułożony w sposób, który zmniejsza jego światło.
Za stojącą wodę może odpowiadać też niesprawna pompa odpływowa. Najczęściej nie dochodzi do zepsucia tego elementu – jego działanie jest tylko zablokowane lub zakłócone przez połamanie się łopatek wirnika. W przypadku całkowitego uszkodzenia konieczna będzie wymiana całej pompy na nowy egzemplarz. Bez obaw, to dość łatwa do zdobycia część zamienna do dużego AGD.
Zmywarka nie domywa naczyń
Twoje naczynia wyglądają gorzej po wyjęciu ze zmywarki niż przed jej uruchomieniem? Bez obaw, usunięcie tej usterki nie powinno sprawić Ci większego problemu. Winowajcą są najczęściej zatkane dysze śmigieł myjących, czyli drobne otwory, którymi w czasie pracy urządzenia wydostaje się woda. Aby wyczyścić wspomniane elementy, najpierw odłącz zmywarkę od zasilania i wymontuj z niej śmigła – jedno znajduje się w górnej części komory, a drugie u jej dołu (mocowanie różni się w zależności od modelu, w razie problemu możesz wspomóc się instrukcją obsługi). Do prac porządkowych wykorzystaj szczotkę, ciepłą wodę oraz detergent. Jeżeli poza resztkami jedzenia zauważysz również kamień, to możesz wspomóc się stosownym środkiem do jego usuwania.
Jeżeli dysze zostały oczyszczone, a zmywarka dalej nie działa prawidłowo, to za awarię mogą odpowiadać inne elementy, np. uszkodzona pompa myjąca, niesprawny elektrozawór czy zepsuty regulator ciśnienia. Poprawne zdiagnozowanie źródła problemu oraz późniejsza naprawa danych podzespołów nie należy jednak do najprostszych zadań, dlatego najrozsądniej powierzyć to serwisantom. Samodzielne majsterkowanie przy zmywarce może doprowadzić do jeszcze poważniejszych uszkodzeń sprzętu – podpowiada specjalista reprezentujący firmę Popularna, dostawcę części zamiennych do sprzętów AGD.
Zmywarka skraca cykl mycia
Obserwując panel zmywarki zauważyłeś, że urządzenie zbyt szybko „przeskakuje” pomiędzy poszczególnymi etapami pracy i w efekcie kończy dany program przed zakładanym czasem? Za skracanie cyklu mycia najczęściej odpowiada uszkodzona grzałka. Jeżeli podzespół nie podgrzeje wody, to zmywarka automatycznie ominie proces suszenia naczyń. Na szczęście grzałka nie zawsze ulega zepsuciu – w niektórych przypadkach nie jest po prostu uruchamiana przez źle skalibrowany czujnik temperatury.
Innym źródłem problemu może być niesprawna pompa myjąca, czyli podzespół, który odpowiada za uruchamianie ramion spryskiwaczy. Najgorszy scenariusz to jednak awaria modułu sterującego. To właśnie on monitoruje wskazania pozostałych podzespołów i na podstawie zebranych informacji kontroluje pracę urządzenia. Jeżeli moduł otrzyma błędne wytyczne lub dojdzie do jego krytycznego uszkodzenia, to zacznie samoczynnie przełączać programy, a także skracać lub opóźniać poszczególne procesy zmywania. Naprawa tego elementu nie jest zalecana amatorom, dlatego jeżeli nie posiadasz odpowiednich narzędzi oraz doświadczenia, to zleć usunięcie usterki wykwalifikowanym fachowcom.
Dbaj o należyty stan zmywarki
Aby uniknąć części opisanych przez nas problemów ze zmywarką, powinieneś zadbać o jej właściwą konserwację. Nie martw się jednak na zapas – urządzenie nie wymaga bardzo skomplikowanych prac. W praktyce wystarczy, że raz na jakiś czas uruchomisz pustą zmywarkę ze specjalnym środkiem czyszczącym. Dzięki temu skutecznie pozbędziesz się z wnętrza maszyny resztek jedzenia, a przy okazji udrożnisz zatykający się odpływ. Dobrym pomysłem jest również dokładne zapoznanie się z instrukcją obsługi Twojej zmywarki. Każdy model nieco różni się swoją budową oraz typowymi problemami – dodatkowa wiedza z pewnością Ci nie zaszkodzi.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana